X edycja

architektura użyteczności publicznej

BIBLIOTEKA W CHOSZCZÓWCE
BIBLIOTEKA W CHOSZCZÓWCE
BIBLIOTEKA W CHOSZCZÓWCE

Nowa biblioteka publiczna w Choszczówce to efektowna bryła z drewna z dużymi przeszkleniami wpuszczającymi światło naturalne do środka. Z każdego z pomieszczeń na parterze można wyjść na otaczający teren zieleni.

Budynek ma dwie kondygnacje i około 670 mkw. powierzchni. Powstał w konstrukcji z drewna klejonego oraz prefabrykowanych elementów ścian i stropów. Taki materiał i sposób budowania pozwoliły zredukować zużycie energii pierwotnej oraz ślad węglowy całego obiektu. Budynek jest tani w ogrzewaniu dzięki zastosowaniu pompy ciepła zintegrowanej z panelami fotowoltaicznymi.

Na parterze działać będzie wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia czasopism, mediateka, szatnia oraz sala wielofunkcyjna z zapleczem. Na piętrze znajdzie się wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży oraz sala multimedialna. Budynek oprócz głównej funkcji ma także pełnić rolę lokalnego centrum aktywności. Sale będzie można wynająć na zorganizowanie konferencji czy imprezy okolicznościowej. Do nowego obiektu trafi księgozbiór z biblioteki przy ul. Raciborskiej, którą zamknięto z powodu złego stanu technicznego.

Adres: ul. Kłosowa 6

Autorzy: Ambient, zespół autorski: Magdalena Pios, Zofia Sobolewska, Julianna Skuz, Rafał Chmielewski, Antoni Kostrzewa; mural: Alek Slon; architektura krajobrazu: Katarzyna Kwiatkowska

Inwestor: Urząd Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy

Fot. Artur Wosz