II edycja

architektura mieszkaniowa - pojedynczy obiekt

Budynek mieszkalny Morskie Oko
Budynek mieszkalny Morskie Oko
Budynek mieszkalny Morskie Oko

adres: ul. Morskie Oko 1

inwestor: Myoni Group

projekt: Grupa 5 Architekci, ( Rafał Zelent, Krzysztof Mycielski, Roman Dziedziejko, Michał Leszczyński, Rafał Grzelewski, Hubert Polkowski, Piotr Guzik, Andrzej Gomółka)

architekt prowadzący: Marcin Zatoński

współpraca: Hubert Polkowski, Piotr Guzik, Andrzej Gomułka

Założeniem architektów było wkomponowanie nowo projektowanego obiektu w krajobraz skarpy warszawskiej i tradycję Mokotowa. Budynek, usytuowany przy ul. Morskie Oko, otwiera się na otoczenie poprzez nieregularnie rozmieszczone, duże okna, oferując lokatorom oryginalne kadry na skarpę oraz zabytkowe sąsiedztwo z pałacem i parkiem Szustrów. Jednocześnie układ funkcjonalny domu pozwala na adaptację zależnie od potrzeb mieszkańców. Choć jest to współczesna realizacja, to zastosowane przez architektów proporcje oraz wykorzystane materiały nawiązują do modernistycznych tradycji Mokotowa. Jak sami tłumaczą, dom miał mieć nienarzucającą się formę, która przetrwa próbę czasu.

Budynek ten stanowi część większej realizacji. W projektowaniu całego zespołu mieszkaniowego, zrealizowanego przy ul. Morskie Oko 1, 3, 3A, 3B i 5, który składa się ze wspólnej sekcji podziemnej i części nadziemnych oprócz Grupy 5 Architekci byli także zaangażowani:

1)  arch. Marta Łukasik i arch. Krzysztof Pęszkal (firma Łukasik Pęszkal Architekci Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością s.k. z siedzibą w Warszawie, osoby współpracujące: arch. Urszula Pomianowska-Bąk, arch. Wojciech-Cieplak, arch. Jacek Jurkiewicz),

2)  arch. Mikołaj Gierych (firma Gierych Studio Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, osoby współpracujące: arch. Maciej Szpalerski, arch. Sylwia Michalak),

3)  arch. Marcin Rubik – współpraca przy koncepcji urbanistycznej.

sprostowanie