VII edycja

architektura mieszkaniowa

Kamienica wielopokoleniowa
Kamienica wielopokoleniowa
Kamienica wielopokoleniowa

Autorzy: SAWA-TECH Projektowanie i Wykonawstwo, zespół autorski: Mariusz Krupiński, Artur Sieczkowski, Emilia Mendrygał, Wojciech Żebrowski 

Inwestor: Towarzystwo Budownictwa Społecznego  Warszawa Południe

Miasto uratowało zabytkową kamienicę z 1915 roku. Przy okazji postanowiło zrealizować nowatorski projekt kooperatywy mieszkaniowej. W zmodernizowanym budynku powstało 12 jedno- i dwupokojowych mieszkań. Niższe piętra są przewidziane dla osób starszych. Na ostatnich dwóch kondygnacjach działa placówka pieczy zastępczej. Na parterze jest przestrzeń na klubokawiarnię. Mieszkańcy mają do dyspozycji gabinet pielęgniarski. Inwestycję poprzedziły konsultacje i warsztaty projektowe, które prowadziła Fundacja Blisko. Ideą projektu od początku była integracja społeczna i sąsiedzka mieszkańców, którzy mieli wpływ na to, jak powinny wyglądać przestrzenie wspólne.

Przed remontem eksperci ocenili zużycie budynku na 77 procent. Kamienica po remoncie ma nowy mansardowy dach, skromny detal architektoniczny w przyziemiu, piękną bramę i balustrady balkonowe z żeliwa. Są w niej wszystkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

fot. Piotr Krajewski