IX edycja

nowe życie budynków

MODERNIZACJA BIBLIOTEKI NARODOWEJ
MODERNIZACJA BIBLIOTEKI NARODOWEJ
MODERNIZACJA BIBLIOTEKI NARODOWEJ

Aleja Niepodległości 213

Autorzy: Konior Studio i SOKKA; zespół autorski Konior Studio: Tomasz Konior, Dominik Koroś, Andrzej Witkowski, Marcin Piotrowski, Wojciech Przywecki, Michał Lipiec, Angelika Drozd, Mikołaj Zdanowski, Piotr Straszak; zespół autorski SOKKA: Katarzyna Sokołowska, Wojciech Sokołowski, Ewelina Bidzińska, Michał Latko, Marcin Maciejewski; system informacji wizualnej: Studio Blisko: Anna Nowokuńska-Maksymiuk; konstrukcja i instalacje: MES, Arkadiusz Jakubowski, PKBI, WhiteMoose, Eltrim Projets

Inwestor: Biblioteka Narodowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Modernizacja i rozbudowa czytelni Biblioteki Narodowej zajęła sześć lat. Projekt został wybrany w konkursie architektonicznym w 2015 roku. Architekci uznali, że najważniejszą strefą jest przestrzeń na przecięciu osi wejścia głównego oraz osi czytelni. Istniejący dziedziniec został przykryty szklanym dachem, który wspiera się na stalowych słupach. Wśród materiałów wykończeniowych jest miedź, drewno i kamień.

Lada recepcyjna wyznacza granicę między strefą publiczną a strefą czytelni. Jej część dolną i górną łączą monumentalne spiralne schody. Całość dopełniają cztery wewnętrzne ogrody o odmiennej stylistyce. Po modernizacji czytelnie Biblioteki Narodowej są trzykrotnie większe i oferują prawie 400 miejsc siedzących. Na półkach z wolnym dostępem do zbiorów znalazło się czterokrotnie więcej książek. Obiekt jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

 

fot. Jakub Certowicz, Robert Szaban