XI edycja

architektura użyteczności publicznej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to zwieńczenie wieloletnich starań i dyskusji na temat nowej siedziby instytucji. To także początek transformacji dotąd niezdefiniowanej przestrzeni wokół Pałacu Kultury i Nauki, wobec którego powściągliwa, minimalistyczna architektura muzeum stanowi kontrapunkt.

Horyzontalna forma nawiązuje do architektury Ściany Wschodniej wpisując się w modernistyczne dziedzictwo Śródmieścia. Po raz pierwszy w Europie zastosowano tu podwieszaną fasadę z białego betonu, która unosi się nad przeszklonym parterem zaprojektowanym jako otwarte forum publiczne. Znajdują się tam m.in. audytorium, kawiarnia i przestrzeń edukacyjna.

Główne galerie mieszczą się na pierwszym i drugim piętrze, wokół otwartej klatki schodowej. Biel wnętrz przełamuje drewniane wykończenie przestrzeni wyciszenia z panoramicznymi oknami i widokiem na miasto. Inżynieryjnym wyzwaniem w projekcie budynku była jego lokalizacja bezpośrednio nad tunelami i stacją metra. Konstrukcję oparto na palach fundamentowych sięgających ponad 30 metrów w głąb ziemi, które oplatają infrastrukturę podziemnej kolei.

Adres: ul. Marszałkowska 103
Autorzy: Thomas Phifer and Partners, APA Wojciechowski Architekci

Inwestor: Muzeum Sztuki Nowoczesnej; finansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa

Fot. Maja Wirkus, Marcin Czechowicz, Filip Bramorski