IX edycja

projektowanie przestrzeni publicznej

PLAC PIĘCIU ROGÓW
PLAC PIĘCIU ROGÓW
PLAC PIĘCIU ROGÓW

Skrzyżowanie ulic: Szpitalna, Chmielna, Zgoda, Bracka, Krucza

Autorzy: WXCA; zespół autorski: Adrianna Bańczerowska, Paweł Grodzicki, Michał Kempiński, Kacper Ludwiczak, Piotr Łosek, Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński

Inwestor: Zarząd Dróg Miejskich m.st. Warszawy

W miejscu ruchliwego skrzyżowania pięciu ulic powstał zielony i przyjazny dla pieszych plac bez barier i krawężników. Ma nawierzchnię z wielkoformatowych płyt z betonu architektonicznego. Z twardej nawierzchni wyrastają duże klony polne. Pod nią skrywa się infrastruktura, która chroni korzenie drzew, zapewnia dopływ wody i dostęp powietrza. Efektowe oświetlenie w nawierzchni i punkty świetlne na słupach podkreślają nowe nasadzenia. Działa mała fontanna. Stoi dużo ławek.

Konkurs architektoniczny na projekt placu poprzedziły badania z zakresu psychologii środowiskowej oraz konsultacje z mieszkańcami Warszawy i właścicielami lokalnych firm. Zmiana organizacji ruchu pozwoliła uzyskać dodatkową przestrzeń na najważniejsze funkcje placu. Jest więcej miejsca na ogródki gastronomiczne, ławki, miejsca wypoczynku. Przejazd z ulicy Kruczej do Szpitalnej został zachowany dla autobusów. Teren całego placu to teraz strefa zamieszkania.

 

fot. Bartek Barczyk