X edycja

architektura mieszkaniowa

RYTM NA KABATACH
RYTM NA KABATACH
RYTM NA KABATACH

Budynek mieszkalny Rytm został zbudowany blisko stacji metra Kabaty. Zajął część terenu z parkingiem i drogami, które dawniej przylegał do usuniętego supermarketu Tesco. Budynek jest bardzo długi, ma około 300 metrów, dlatego jego bryła została podzielona na 7 segmentów. Każdy z nich ma inną i zróżnicowaną elewację wydzielonych sześcioma pionami komunikacyjnymi. Budynek stoi na słupach konstrukcyjnych o kształcie litery „V”, co sprawia, że można swobodnie przemieszczać się w poprzek w poziomie chodnika. Główne wejścia do każdego z pionów z klatkami schodowymi i windami są zlokalizowane od strony północnej. Przy każdym z nich znajduje się rowerowania, także z miejscem na wózki dziecięce. Te przestrzenie są wydzielone w parterze ażurowymi przesłonami z metalu.

Uwolnienie parteru i postawienie budynku na słupach zapewnia wizualne połączenie oraz swobodne przemieszczanie się pod nim w stronę już istniejącego parku linearnego. W przestrzeni pod budynkiem architekci zaprojektowali strefy wypoczynkowe z siedziskami, bujanymi ławkami, wnękami, które będą sprzyjać integracji sąsiedzkiej. Na dachu powstał mały taras dla wszystkich mieszkańców.

Adres: Aleja Komisji Edukacji Narodowej 14

Autorzy: WWAA, zespół autorski: Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Krzysztof Mazanek, Michał Kielian, Katarzyna Kłaczek, Marta Kastelik, Katarina Kędrak, Stefan Kielman, Konrad Nizołek, Małgorzata Wilczyńska, Sylwia Polit, Małgorzata Kwiatkowska

Inwestor: Echo Investment S.A.

Fot. Konrad Niziołek