IX edycja

I nagroda

architektura mieszkaniowa

CEGLANE BUDYNKI PRZY GRODZIEŃSKIEJ
CEGLANE BUDYNKI PRZY GRODZIEŃSKIEJ
CEGLANE BUDYNKI PRZY GRODZIEŃSKIEJ

Ulica Grodzieńska 19

Autorzy: TZA; zespół autorski: Marcin Zadrożny, Aleksandra Targońska, współpraca: Daniel Małek, Magdalena Zalewska, Dorota Żak, Joanna Hutny; architektura krajobrazu: MAM Architekci; konstrukcja i instalacje: Indico, Studio instalacji sanitatnych Łukasz Drobiński, FPT Engineering

Inwestor: Agena Development

Nowa zabudowa z czerwonej cegły składa się z trzech części. Z parterowego cokołu z lokalami usługowymi wyrastają trzy bryły ze 108 mieszkaniami (powierzchnie od 29 do 100 mkw.). Pomiędzy nimi jest ogólnodostępny dziedziniec z zielenią, siedziskami i parkingiem dla rowerów. Stanowi skrót dla osób idących do metra przy Dworcu Wileńskim czy ul. Szwedzkiej. Pieszy pasaż od strony ul. Kosmowskiej stanowi przedpole dla lokali usługowych oddzielonych od jezdni zielenią z rzędem drzew.

Balkony mają charakterystyczny kształt. Są wykonane m.in. z litych prefabrykatów barwionych w masie i z metalowych balustrad. W zależności od kąta patrzenia, balkony wydają się lekkie i ażurowe albo ciężkie i masywne. Dachy niższych części są zielone. Nad najwyższym segmentem znajdują się panele fotowoltaiczne, które zasilają przestrzenie wspólne budynku. Nad parterem wydzielono obszerne donice z zielenią, w szczelinach między bryłami rosną pnącza.

 

fot. Piotr Krajewski