X edycja

I nagroda

architektura mieszkaniowa

DOM MATKI BOŻEJ SERDECZNEJ
DOM MATKI BOŻEJ SERDECZNEJ
DOM MATKI BOŻEJ SERDECZNEJ

Dom dla osób w kryzysie bezdomności powstał przy ul. Foliałowej 11 we Włochach. Działkę przekazało miasto. Lokalizacja jest trudna w sąsiedztwie schowanej za ekranami akustycznymi trasy S2. W tej okolicy często przelatują samoloty. Architekci z pracowni XYstudio zaprojektowali skromny, estetyczny i bardzo funkcjonalny budynek na czasowy pobyt osób z niepełnosprawnościami oraz chorych. Placówka oferuje nocleg w 6-osobowych pokojach, a jej pracownicy pomagają w formalnościach ustalenia tożsamości, zapewniają opiekę lekarką, postawienie diagnozy i terapię. Osoby w kryzysie bezdomności uzyskują także wsparcie w rozwijaniu umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych i rozwiązywania własnych problemów.

Dom wyrasta z betonowej bazy z widocznymi odciskami szalunku. Kompozycja dużych i mniejszych okien urozmaica fasady, wynika z funkcji w pomieszczeniach. Niskie parapety są w pokojach przy stołach, wyższe nad łóżkami. Małe okna można otwierać, duże są zamontowane na stałe. Elewacje zostały wykończone w ceglastym kolorze, w rdzawym odcieniu.

Ważna przestrzeń to taras z palarnią. Cała centralna przestrzeń wnętrza jest otwarta i okolona galeriami, które prowadzą do różnych pomieszczeń na piętrze. Pośrodku na parterze stanęła kaplica z drewna klejonego o archetypicznym kształcie domu z dwuspadowym dachem. Obok znajduje się jadalnia, która funkcjonuje jak świetlica.

Adres: ul. Foliałowa 10

Autorzy: XYstudio, zespół autorski: Filip Domaszczyński, Dorota Sibińska, Marta Nowosielska; współpraca: Natalia Komsta, Łukasz Smolczewski, Małgorzata Sikora, Marta Skoniecka

Inwestor: Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia

Fot. Piotr Krajewski, Filip Domaszczyński