IX edycja

I nagroda

nagroda mieszkańców

nagroda za rozwiązania proekologiczne

SZKOŁA DLA DZIECI Z UKRAINY W BIUROWCU MYHIVE MOKOTÓW TWO
SZKOŁA DLA DZIECI Z UKRAINY W BIUROWCU MYHIVE MOKOTÓW TWO
SZKOŁA DLA DZIECI Z UKRAINY W BIUROWCU MYHIVE MOKOTÓW TWO

Ulica Postępu 18

Autorzy: XYstudio; zespół autorski: Dorota Sibińska, Marta Nowosielska, Filip Domaszczyński; współpraca: Natalia Komsta, Małgorzata Sikora, Marta Skoniecka, Łukasz Smolczewski

Inwestor: Magda Garncarek, Inicjatywa “Otwieramy Szkoły”

W dwa miesiące udało się zorganizować 11-klasową szkołę z kadrą ukraińską dla około 200 dzieci. – Wśród ponad 200 pracujących wolontariuszy był żołnierz z Peru, studentki i studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ukraińskie mamy, prezeski, dyrektorzy i szeregowi pracownicy korporacji, a także osoby prywatne, które oddały nam swój czas, serce i siłę mięśni – mówi socjolożka Magda Garncarek ze stowarzyszenia Otwieramy Szkoły.

Firma Immofinanz przekazała na realizację projektu piętro o powierzchni 1240 mkw. w biurowcu na Służewcu Przemysłowym (dawny Sirius). Każda z klas ma inny układ dostosowany do różnych grup wiekowych i charakterystyczną kolorystykę. Ściany zdobią geometryczne wzory i malunki. Jest świetlica, są kąciki wypoczynkowe z fotelami, pufami i stolikami. Działają dwa gabinety psychologiczne, w których pomoc mogą uzyskać dzieci i opiekunowie. Wiele osób zmaga się z traumami, bo musiało uciekać z terenów objętych wojną. Placówka w biurowcu stanowi oddział Materynki, czyli szkoły ukraińskiej, która od kilku lat działa w Warszawie (i jest filią szkoły w Kijowie). Podlega pod ukraińskie Ministerstwo Edukacji i Nauki, wystawia świadectwa.

 

fot. Mikołaj Kwieciński, Martyna Rudnicka